Čisté stříbro: rady jak správně čistit stříbro

Pro čisté stříbrné šperky a příbory použijte hliníkovou fólií

Pravděpodobně nejoblíbenější způsob, jak vyčistit stříbro, je zabalit šperky nebo příbory do hliníkové fólie a vložit do vroucí vodní lázně se solí. Hliníková fólie – jako chemicky podřadný kov – přitahuje sirovodík a černá. Sirovodík je sice jedovatý, ale neškodný v uvolněných miniaturních množstvích. Stříbro však znovu svítí a je zbaveno své „patiny“.
nůž a vidlička

Vyčistěte stříbro jednoduchými domácími prostředky

●     Citronová šťáva a sůl:vyleštěte a poté opláchněte teplou vodou.
●     Soda na pečení:osvědčenou metodou k čištění stříbra je použití sody. Za tímto účelem mokrý kartáč (např. Starý měkký kartáč na zuby) namočte troškou vody a pečlivě vyleštěte stříbro práškem do pečiva.
●     Zubní pasta:chcete-li vyčistit stříbro, stačí jen aplikovat malé množství pasty na poškozené stříbro, nechte ho krátkou dobu pracovat a pak opláchněte studenou vodou. Potom důkladně osušte měkkým bavlněným hadříkem.
●     Soda a sůl:další metoda, která může nahradit prakticky všechny komerčně prodávané čistící prostředky. Stříbrné předměty – šperky, příbory nebo mince – umístěte do lázně z citronové šťávy po dobu půl hodiny. Kyselina pomáhá odstraňovat nečistoty a mastnoty, aniž by napadla stříbro. Pak přijde další vodní lázeň, do které se přidává sodík. Šumivá vlastnost natronu dále zvyšuje čisticí účinek.

Upozornění: Mechanické čištění může způsobit mikroskopické škrábance.
prostřeno pro jednoho

Preventivní opatření proti poškození stříbra

Existuje několik jednoduchých triků a tipů, které vám pomohou zabránit nebo alespoň oddálit chemický proces opotřebení a ušetří vám mnoho práce s leštěním.
Měděná mince: měď je méně kvalitní kov než stříbro. Výsledkem je, že měď se rychleji sdruží se sulfanem než stříbro – měděná mince se stává černou, stříbro je ušetřeno. Použití: jednoduše uložte příbory nebo šperky spolu s několika mincemi z mědi.

Křída: dokonce i kousek křídy může zabránit opotřebení, tím, že odstraní vlhkost ze vzduchu. Stačí dát kousek křídy k příborům nebo šperkům.

Žádné stříbro v myčce nádobí:existuje několik důvodů, proč byste raději neměli mýt stříbro v myčce nádobí. Například by nemělo obsahovat měď ani být očištěno příbory z nerezové oceli současně. Také tablety na mytí nádobí nejsou vhodné, vzhledem v nich obsaženému kyslíku. Takže nejlépe si opláchněte stříbro co nejdříve po použití ručně.

Related Post