Dovolená má být příjemná

Jsou lidé, kteří se na dovolenou těší doslova celý rok. Od chvíle, kdy si rezervují koncem prázdnin svůj oblíbený pobyt na příští rok.

Ovšem velmi často jdou lidé za hranice svých možností. A to rozhodně nemáme na mysli jen ty finanční možnosti, kdy si někteří lidé berou půjčky, aby si mohli pár dní v roce užívat nad poměry. Jsou lidé, kteří mají například panickou hrůzu z letadel, ale mají pocit, že pokud nepoletí na dovolenou v Thajsku, jako by nežili. Někdy to není jen strach z létání. Mnoho lidí má panické obavy z cizího prostředí, cizího jazyka, odlišné kultury, nedostatečného bezpečí a podobně.
mušle na pláži
Obavy jsou pochopitelně přirozené. Když cestujete do vzdálené země, nelze nemít určité starosti a stres. Ale jsou lidé, kteří vnímají tyto okolnosti s extrémní nervozitou, kterou často doprovází nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti hlavy. Velmi často tito lidé dokážou fungovat jen pod vlivem silných sedativ. Tomuto stavu se říká „cestovní horečka.“ Obvykle termín používáme v úsměvném slova smyslu, ale pravdou je, že cestovní horečka může u některých lidí být opravdu velmi nepříjemný stav a dovolená je pak všechno jenom ne chvíle odpočinku. Velmi často se tito lidé takto přemáhají kvůli svých nejbližších, které nechtějí připravit například o dovolenou v atraktivní lokalitě, u moře.
otec s dcerkou v moři
Jenomže je otázka, zda taková oběť stojí za to. Ve chvílích volna mají lidé prožívat pohodu. Ano určitá přiměřená míra překonávání nepohodlí k tomu patří, ale to rozhodně není pobyt strávený na neurolu. Je tedy na místě položit si otázku, zda by nebylo vhodné své nejbližší informovat o těchto stavech a vzít zavděk bezpečnější lokalitou. Rozumní lidé to musí pochopit. Také je možné volit společnou dovolenou například na území republiky a pak dát svobodu, aby si dotyčný či dotyční dopřáli dovolenou sami. Vy si můžete za to dopřát třeba lázeňský pobyt. Ano, je to nákladnější, ale lze to vše plánovat.

 

Related Post