Poučujte, rozumějte, ale nezakazujte či neřvěte

Přirozená reakce dospělého člověka na to, že dítě dělá něco, co on nechce, je křik a řev a hrozby. Tak jsme byli vychováni a tak to ostatně bohužel stále bývá. Děti jsou přeci naše malé kopie, musí být jako my, je to tak?

Ne, není. Naprosto se odlučte od tohoto sice krásného ideálu, ale naprosto nereálného. Je to hloupý ideál, myslet si, že naše děti budou naprosto stejné jako my. Mnohdy budou chytřejší a lepší, mnohdy hloupější a horší, ale všechny negativní vlivy se dají velice jednoduše eliminovat – porozumění a péče a starost, to jsou léky na neduhy, na které lidé zapomínají, protože na ně není čas ani nervy. Jsou ale mnohem úspěšnější, než cokoliv jiného.

film-3499180_640

Situace:

Dítě sleduje zakázané video. Abychom to vyhnali do extrému, sleduje porno na internetu. Vy ho chytíte. První věc, co uděláte, by mělo být to, že zachováte chladnou hlavu. Neřvěte, nekřičte. Tak se dítě podívalo na něco kořeněného, no jo, takových ještě bude a taky bylo a nic jim to neudělalo, pakliže se to vzalo za správný konec. Promluvte si s dítětem, o co se tam jedná, co je to za obsah, že to není vhodné z toho a toho důvodu. Že to takhle v realitě není, že je to jenom fikce a fantazie, která ale může pořádně poškodit. Pobavte se s ním o tom, co tam vidělo a co to znamená. Že takhle například nemůže jednat s druhým pohlavím, že se takto nemůže chovat a že jsou tu nějaká pravidla chování.

youtube-5496575_640

Všechno to jde vysvětlit i tomu nejmenšímu dítěti, pakliže umí mluvit. OD šesti let je dítě schopno uchopit alespoň v základech složité koncepty, například rozvod rodičů. Tak to zkuste, není nic jednoduššího.

Určitě využívejte i ten dobrý obsah jako ukázku, reddit video downloader https://stahujvidea.cz/reddit-video-downloader vám pomůže dosáhnout toho, že budete moci dítěti ukázat videa naučná či dobrá, můžete si stáhnout a společně rozebrat názory expertů a podobně.

Related Post