Úprava vody v bazénu s pomocí soli

Voda v bazénu musí procházet filtračním zařízením, kde se čistí od mechanických nečistot. Zároveň je třeba kontrolovat její pH a likvidovat choroboplodné patogeny. Většinou se to provádí pomocí chlóru, ale většina lidí je na chlorovanou vodu citlivá, někteří dokonce trpí alergií. Způsobů očisty tekutiny chlórem existuje několik a jedním z nich je solinátor s přídavkem soli.
dovolená v Turecku


Princip úpravy vody elektrolýzou


Zařízení se odborně nazývá solinátor. Připojuje se k filtračnímu zařízení a je možno jej rozdělit na dvě části, na elektronickou jednotku a na elektrolytickou, tedy na dvě elektrody, kterými prochází elektrický proud. Elektrody jsou namočeny ve vodní lázni, kam se přidává docela obyčejná sůl. Sůl je jak známo chlorid sodný a ten se působením elektrického proudu rozkládá na jednotlivé složky sodíku a chlóru. Do vody tedy putuje uvolněný chlór. To je bezbarvý jedovatý plyn, který vodu bezpečně desinfikuje, zahubí všechny nežádoucí patogeny.


Desinfekce pomocí chlóru


Solinátor je pouze jedna z metod, jak vodu v bazénu desinfikovat pomocí chlóru. Řada lidí se však domnívá, že zakoupí solinátor, nasypou do bazénu sůl, spustí pohonnou jednotku filtrace a tím, že nenakupují žádné chlorové tablety, domnívají se, že se budou koupat v čisté vodě díky soli, a že se jedná o bezchlórovou bazénovou chemii, častokrát také propagovanou v klamavé reklamě některých firem.

Proto je důležité dobře se informovat o principech čištění vody a v tomto případě nesednout na lep neseriózní reklamě. Mořská sůl v bazénu je pouze jeden z technologických způsobů, jak chlór do bazénu vpravit. Jestliže tedy pátráte po skutečné bezchlórové bazénové chemii, poohlédněte se např. po UV lampě nebo desinfekčním ionizátoru obohaceném ionty vzácných kovů (stříbro, měď).
modré pozadí

Nevýhodou desinfekce solinátorem je citlivost vůči správnému nastavení pH vody. Jestliže je nadlimitní, pak je nutné přidávat více chlóru a voda je pak silně přechlorovaná. Jednak to pochopitelně není přínosné pro naše zdraví, a pak velice trpí samotný bazén. Materiál postupně zkřehne a časem vybledne, čímž se také výrazně snižuje jeho životnost.

Related Post