Často před námi stojí náročný úkol. Zakládáme si rodinu a přemýšlíme o vlastním bydlení. Pár let sice spoříme, ale jen s těží nám to vystačí na čtvrtinu nebo dokonce polovinu potřebné částky. Jak si ale zajistit potřebné finance? Snadný řešením je zažádat si o půjčku, tedy relativně snadným. Pokud chceme získat půjčku musíme projít řadou prověrek a testů, než k nám banka získá důvěru a poskytne nám finance.
Nejprve je zapotřebí vymezit si bankovní systém. Ten se dělí do dvou základních částí. Je to jednosektorový a dvousektorový systém. S jednosektorovým systémem jsme se mohli setkat za minulého režimu, kdy všechny banky byly řízeny státem a docházelo k nevýhodným bankovním obchodům a vznikaly nedobytné pohledávky. Z toho důvodu vznikl dvousektorový bankovní systém, který funguje nejen v ČR, ale také v celé Evropské Unii.
V tomto typu systému jsou banky rozděleny na jednu centrální a ostatní komerční. Ta následně udává, kolik peněz můžou banky na půjčkách vydat, jaké jsou úrokové sazby. Dále má na starost měnovou a fiskální politiku.
Co se týče úvěrů banky poskytují buď půjčky účelové nebo bezúčelové. Z hlediska účelových můžeme využít hypotéky či úvěru. V rámci hypoték je třeba mít dostatek majetku k ručení. Základem je třeba mít nemovitost, dostatečný příjem a případně i ručitele. Pokud vyžadujeme úvěr je výhodnější si zároveň s úvěrem zařídit stavební spoření. Když budeme spořit po dobu dvou let a naspoříme dostatečně velké množství peněz můžeme získat úvěr s výhodnějším úrokem.
V rámci bezúčelových hypoték se největší popularitě těší americká hypotéka, která je oblíbená hlavně z důvodu minimálních požadavků. Nevyžadují ručení nemovitostmi ani výpis z registru dlužníků. Jediné, na čem společnosti záleží je, zda bude půjčka splacena či nikoliv.
Ať se jedná o účelovou či bezúčelovou půjčku v každém případě je třeba se pořádně rozmyslet, zda skutečně půjčku potřebujeme a zda se opravdu chceme na několik desítek let zadlužit.