Podle psycholožky Magdaleny Dostálové za problémy v partnerských vztazích může velmi často i nízké sebevědomí jednoho z dvojice, anebo často i obou z partnerů. Když si totiž nevěříme, můžeme obvykle jednat neklidně a v šoku. Je to, jako když tonoucí kope okolo sebe a může klidně utopit i ty, kteří se jej snaží zachránit.
Vliv rodičů
Tento problém se týká jak mužů, tak i žen. Mezi největší nepřátele sebevědomí žen je potom jejich srážení okolím, a to obzvláště okolo puberty, ale i dříve.
o Snad největší vliv na poničené sebevědomí ženy mají v jejím dětství nelaskaví rodiče. Mnohdy mohou tlačit na její výkon. Žena, která vyrůstala v takovéto rodině, si potom hledá partnera, který je určitým způsobem osobnostně vyšinutý, pokračuje ve stejné strategii jejích rodičů a podobně ji sráží.
o Avšak žena, která od dětství od rodičů slýchá, že ji mají neochvějně rádi, a to i přes její chyby, zároveň připomínají i její klady, ve kterých může najít uspokojení, nesnese vedle sebe dlouhodobě žádného takového agresora a bude se bránit.
Sebevědomí je však schopnost z velké části získaná. Dítě, které má ne sebevědomou matku, by mohlo být se svou sebejistotou hůře, pokud by jeho matka na sobě krůček po krůčku nepracovala a své poznatky s ním nesdílela. Dítě potom vstřebává matčiny zkušenosti, i to, že věřit si, je něco, o čem je třeba přemýšlet a samo bude schopno na sobě pracovat.
Zdravé sebevědomí
Zdravé sebevědomí je vlastně vědomí sebe sama. Zdravé sebevědomí má několik složek a jeho součástí je rovněž citlivost k okolí.
o To je to, co v tomto světě znamenáme.
o Kde je naše místo ve světě.
o Kam až zasahují naše potřeby.
o Kde naše potřeby narážejí na potřeby někoho jiného.
Jak poznat ne sebevědomí?
o Když se náš život řídí podle od někoho jiného.
o Kdy se řídíme podle pohody, anebo nepohody někoho jiného.