Za teplem a za sluníčkem

Za teplem a za sluníčkem post thumbnail image

Kdo chce vyrazit na teplou koupačku, zamíří určitě na jih. Tam nás čeká českými turisty asi nejvíce oblíbené Chorvatsko. Proč, to je otázka. Pláže hlavně oblázkové, občas se najde písečná. Celkem bez problémů se zde domluvíte, jen ty ceny v posledních letech rostou a rostou. Ale kde ne. Hodně se sem jezdilo nebo aspoň někteří šťastlivci i před revolucí (u nás) a před válkou (u nich). Proto u některých hraje asi roli i nostalgie.

západ slunce

Velkou výhodou je čisté moře a hodně ostrovů. Proto se můžete rozhodnout, zda strávíte dovolenou na pevnině nebo na některém z nich, kde můžete být i poměrně dost odříznuti od civilizace. Nebo si vypůjčíte loď a můžete se plavit od ostrova k ostrovu. Ale pozor na mořskou nemoc, ať vám dovolenou nezkazí. Ubytování zde snadno seženete i na vlastní pěst nebo vám někdo dá kontakt na apartmán, který se mu osvědčil. Bydlet můžete i v kempech nebo karavanech. Kdo má rád akčnější dovolenou, může si vybrat hornatou část Chorvatska a dělat si výšlapy do vršků nebo navštěvovat krásná historická města.

Na druhém místě je asi Itálie. Z Čech zase poměrně lehce dosažitelná, jen ta kvalita moře už je horší. Některá letoviska na vás mohou působit jako králíkárny, třeba nejznámější Bibione už vás asi neoslní tak, jako krátce po revoluci. Zase si tu můžete vychutnat výbornou italskou kuchyni a zajet za památkami do vnitrozemí. Také záleží, jakou stranu Itálie si zvolíte, zda východní nebo západní. Případně můžete úplně na jih k Sicílii, i když autem už je to pořádná štreka a spíše na takovou okružní dovolenou. Bez dětí, proč ne.

jezero

Pak se ještě nabízí Slovinsko, ale to má jen velmi omezený přístup k moři. Můžete si ovšem nakombinovat dovolenou na pár dní u moře a na pár dní ve vnitrozemí, v horách nebo u jezer a z toho budete určitě nadšeni.
Francie už je autem zase trochu z ruky, ale místní pláže v Provence jsou vyhlášené. 

Related Post