Co když prvňáček nechce chodit do školy

Co když prvňáček nechce chodit do školy post thumbnail image

Pro děti je nástup do školy velice náročný, často pro ně znamená spoustu stresu, často i nepříjemností ale také spoustu příjemných novinek. Rodiče většinou nijak neřeší, jak to bude od září vypadat a poté jsou opravdu překvapení, že je dítě vystresované a nezvládá školní povinnosti. Jak reagovat, pokud tato situace nastane? Hlavně zachovejte chladnou hlavu.
školkové děti
1.      Na dítě nekřičte
Na dítě se snažte být co nejpříjemnější, vysvětlete mu, proč musí do školy chodit a snažte se jej pochopit. Na dítě nikdy nekřičte, zbytečně jej vystresujete ještě více. Spíše se snažte zjistit, co konkrétně ve škole nezvládá a co mu vadí a dle toho postupujte dále. Děti jsou velice citlivé a nepříjemné pocity v nich mohou zůstávat opravdu dlouho.
2.      Kontaktuje třídní učitelku
Určitě se nebojte domluvit se s učitelkou na osobní konzultaci. Učitelka dětí vám určitě ráda vysvětlí, jak na tom vaše dítko je a co můžete dělat, abyste mu pomohli. To poslední co učitelé chtějí, je dělat drobečkům problémy. Učitelky si navíc často všimnou i problémů ve třídě, související třeba s vyloučením z kolektivu dětí nebo s šikanou. To jsou totiž také časté problémy související se stresem ve škole. A ano čtete správně, šikana se může objevit už v první třídě.
malování na tabuli
3.      Naslouchejte dítěti
Děti nám často sdělí více, než slyšíme a jejich prosby zůstávají nevyslyšeny. Povídejte si s dětmi často a hlavně je nechte mluvit. Možná vám váš prvňáček řekne, co ho ve škole trápí a proč se mu tam nechce.
4.      Učte se společně
Nabídněte dítěti pomoc a učte se s ním pravidelně. Dítě si na to nebude připadat samo. Ale pozor, pokud na to nemáte nervy, pak to nechte na někoho jiného. To nejhorší co můžete udělat je, když budete na dítě během přípravy na další den křičet. Dítě potřebuje především pohodu a klid na učení a vaši nervóznost mohou vnímat jako velice rušivou.

Related Post